SŁOWNIK TERMINÓW MEDYCZNY

UWAGA!!!

 

Słownik medyczny nie zastępuje wizyty u lekarza i nie służy jak metoda do samoleczenia.
Zawarte informacje mają służyć, jako informacje na temat objawów, metod leczenia.
Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Objawy czy metody leczenia mogą się nieco różnic u każdego chorego i występować indywidualnie.

W związku z powyższym administrator portalu prosi, aby pozyskiwanie informacji było odbierane w sposób spokojny i tylko i wyłącznie orientacyjny.  

Lenticonus - stożkowy występ z każdej przedniej lub tylnej powierzchni soczewki oka występujące, jako rzadka wad wrodzonych płodu.  W zespole Alporta zakatowana jest przedni stożkowy występ soczewki.  Jeśli wybrzuszenie ma kształt kulisty, zamiast stożkowy nazywany jest lentiglobus.  Prowadzi to do zmniejszenia ostrości widzenia i nieregularnością załamania się światła, które nie mogą być skorygowane przez okulary lub soczewkę kontaktową.

Źródło: info własne www.thefreedictionary.com

 

Zaćma - postępujące zaburzenia stanu w soczewce oka, znamienne przez utratę przezroczystości.  Żółte, brązowe lub białe zmętnienie można zaobserwować w soczewce, za źrenicą.  Większość zaćm są spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi, często występujące po 50 roku życia.  Tendencja do rozwoju zaćmy jest dziedziczona.  Urazy, jak i rany mogą powodować powstawanie zaćmy.  Jeśli zaćma jest leczona, wzrok nie jest ostatecznie utracony.

Leczenie zaćmy – zaćma starcza jest zwykle leczona poprzez wycięcie chirurgiczne albo poprzez wkładanie soczewki wewnątrzgałkowej lub recepturze specjalnych szkieł kontaktowych lub okularów.  Miękka zaćma dziecięca lub młodzieżowa może być leczona poprzez nacięcie za pomocą USG.

Objawy zaćmy - obejmują postępujące, bezbolesne rozmycia i zniekształcenia obiektów, odblaski od jasnych świateł i stopniową utratę wzroku.  Objawy obejmują żółtą, brązową lub białą kolorystykę i krótkowzroczność.  Krystaliczna soczewka oka mętnieje i staje się nieprzezroczysta. 

Źródło: info własne www.thefreedictionary.com